ŠTA JE IMUNITET (IMUNOLOŠKI SISTEM)?
Imunitet (imunološki sistem) ima osnovnu ulogu da prepozna i štiti organizam od mikroorganizama (bakterija, virusa, gljivica ,parazita), njihovih produkata-toksina ili nekih drugih stranih materija koje dospevaju u telo. Pored toga, imunološki sistem ima veliku ulogu i u odbrani od sopstveno izmenjenih (tumorskih) i oštećenih ćelija.
Strane materije koje ulaskom u organizam izazivaju odbrambenu reakciju – imuni odgovor nazivaju se antigeni. To su zapravo molekuli koji se nalaze kao deo bakterija, virusa, parazita, alergena i koje organizam prepoznaje kao strane i štetne materije.Kao odgovor na to, jedna je od reakcija imunog sistema stvaranje antitela koja vezuju te antigene i na taj način ih neutrališu.
Urođeni i stečeni mehanizmi odbrane organizma od stranih ogenasa međusobno su povezani, zajedno deluju i jedan drugog stimulišu.
Osnovna podela imuniteta:
- Urođeni (nespecifični) imunitet
- Stečeni (specifični) imunitet
Urođeni ili nespecifični imunitet prisutan je u organizmu od rođenja do kraja života. Učestvuje u ranoj fazi odbrane od infekcije, sprečava prodor mikroorganizama u telo i pospešuje delovanje stečenog imuniteta. Spreman je da po potrebi neutrališe mikroorganizme ili toksine, ali nije specifičan ni za jednu vrstu mikroorganizama, reaguje uvek na isti način.Ne ostvaruje memorijski zapis o susretu sa stranim agensom (antigenom). Imunitet će na isti način reagovati na različite anitigene bez obzira da li se prvi put sreće sa njima, ili je već ranije bio izložen njihovim prisustvom.
Komponente urođenog imuniteta uključuju kožu, želudačnu kiselinu, enzime koji se nalaze u suzama, sluz i refleks kašlja, određene vrste leukocita (NK-prirodne ćelije ubice, eozinofili, neutrofili, bazofili, monociti), citokine i sistem komplementa.
Stečeni ili specifični imunitet u organizmu se razvija tokom života.Učestvuje u kasnoj fazi odbrane od infekcije.Ima sposobnost razlikovanja antigena.Ostvaruje memorijski zapis o susretu sa antigenom i svaki put reaguje brže i efikasnije.
Stečeni imunološki odgovor se deli na:
- Humoralni imunološki odgovor (posredovan B limfocitima koji stvaraju antitela)
- Ćelijski posredovan imunološki odgovor (T limfociti)
Humorni imunitet se takođe naziva i imunitet posredovan antitelima. Uz pomoć Th limfocita, B limfociti se pretvaraju u plazma ćelije koje mogu proizvesti antitela protiv određenog antigena. Humoralni imuni sistem reaguje na antigene iz patogena koji slobodno cirkulišu ili su izvan zaraženih ćelija. Antitela koja proizvode B limfociti vežu se za antigene i na taj način ih neutrališu.
Ćelijski imunitet nastaje unutar zaraženih ćelija i glavnu ulogu u ovom odgovoru imaju T limfociti.
T limfociti ne stvaraju antitela, već luče supstancije koje se nazivaju citokini. Ti molekuli deluju kao posrednici između ćelija i uništavaju oštećene ćelije, ili podstiču druge ćelije imunog sistema na imuni odgovor.
Postoje dve vrste imuniteta:
- Aktivan imunitet
- Pasivan imunitet
Aktivan imunitet nastaje posle preležane zarazne bolesti ili vakcinacijom. Vakcinacijom se stvara imunitet sličan onom nakon prirodnog oboljevanja, ali bez izlaganja bolesti i njenim komplikacijama. Nakon preležane bolesti ili vakcinacije u organizmu ostaju antitela, pa se od iste bolesti ne može oboleti ili nastaje imunost na tu bolest izvesno vreme.