Lajmska bolest se ispoljava kroz tri stadijuma:
I Stadijum – (lokalizovani erythema migrans – EM)
- Lajmska bolest se klinički manifestuje pojavom lokalnog otoka i crvenila- EM na mestu uboda 3-32 dana posle kontakta sa krpeljom. Crvenilo se širi centrifugalno, može biti homogeno ili prstenasto sa središnjim bledilom, dostižući oko 15 cm u prečniku, a pojavljuje se kod 60-80 % obolelih. Promene na mestu uboda manje od 5 cm znak su alergijske reakcije.
- Pored promena na koži mogu se pojaviti simptomi slični bilo kojoj infekciji temperatura, jeza, malaksalost, glavobolja, bolovi u zglobovima, otok regionalnih limfnih zlezda.
II Stadijum – (diseminovana infekcija)
- Povezana je sa karakterističnim simptomima na koži, nervnom i mišićnokoštanom sistemu. Najčešće se javljaju limfocitni meningitis, meningo – radikulitis, kranijalni neuritis, encephalitis, mijelitis.
- Meningo – radikulitis nastaje u prva četiri meseca nakon uboda krpelja i ispoljava se u vidu slabosti ruku i nogu, zapaljenjem perifernih živaca, ukočen vrat. Ako u ovom stadijumu infekcija uzrokuje encefalitis mogući su kognitivni ispadi koji liče na demenciju.
- Najčešći kardiološki poremećaji su različiti stepeni atrioventrikularnog bloka (poremećaji srčanog ritma), akutni mioperikarditis i pericarditis.
III Stadijum – (perzistentna infekcija)
- U ovom stadijumu može se javiti hronični progresivni artritis sa trajanjem dužim od godinu dana. Hronični lajmski artritis se češće javlja kod osoba koje imaju HLA-DR2 I HLA-DR4.U trećem stadijumu su najčešći progresivni encefalomijelitis, encefalopatija, neuropatija, demencija.
- Od kožnih promena najizraženiji je hronični atrofični akrodermatitis.
Lajmske bolest – dijagnostika:
Dijagnoza lajmske borelioze postavlja se na osnovu kliničke slike,anamnestičkih i epidemioloških podataka i laboratorijskih dijagnostičkih testova.
Definitivna dijagnoza se postavlja kultivisanjem Borrelie burgdorferi što najčešće uspeva kod eritema migrans, dok se iz likvora i sinovijalne tečnosti ređe može kultivisati. Dijagnoza se postavlja odredjivanjem specificnih antitela u krvi imunoenzimskim testom- ELISA test. Specifična IgM antitela javljaju se između 2 i 4 nedelje nakon infekcije, maksimalan titar je između 3 i 6 nedelje, a onda postepeno opada. Specifična IgG antitela javljaju se od 6-8 nedelje posle infekcije i mogu se detektovani duži vremenski period čak i doživotno. Za potvrdu dijagnoze trebalo bi dokazati prisustvo IgG antitela, jer samo prisustvo IgM antitela nije siguran pokazatelj infekcije. Ako je samo IgM pozitivan duže od 3 meseca onda je lažno pozitivan (sem kod neadekvatno lečenih). Da bi se izbegli lažno pozitivni rezultati obavezno se određuje potvrdni Western Blot test.
Lečenje lajmske borelioze
Terapija borelioze je preventivna i medikamentozna.
Da bi se predupredila infekcija neophodno je prilikom boravka u prirodi primeniti adekvatne preventivne mere kojima se smanjuje rizik od uboda krpelja i infekcije.
Mere prevencije su:
Izbegavanje kretanja kroz visoko rastinje i žbunje u visini do 1,5 metar, adekvatno oblačenje ( duge nogavice, uvlačenje njihovih krajeva u čarape i dugi rukavi), korišćenje sredstava koji odbijaju insekte. Posle boravka u prirodi detaljno pregledati kožu kao i kosmati deo glave i ukoliko se uoči krpelj odmah ga izvaditi.
Terapijsko lečenje lajmske bolesti je antibiotsko i zavisi od stadijuma bolesti.
U prvom bolest se leči oralno antiboticima, dok se za reaumatske i neurološke manifestacije preporučuje parenteralna primena antibiotika. Za ranu Lajmsku bolest preporučuje se azitromicin i to za odrasle prvi dan 1000 mg, a zatim 4 dana po 500 mg. Deci se daje 20 mg/kg tt, tokom 3 dana u obliku sirupa ili tableta. Kao alternativa, odraslima se mogu davati i doksiciklin (2x100mg/dan), amoksicilin (4x500mg/dan), ili cefuroskim (2x500mg/dan) tokom 14 do 21 dan. Za lečenje neuroloških manifestacija borelioze, najčešće se primenjuje ceftriakson (2 gr dnevno tokom 2 do 4 nedelje). Kao alternativa, može se koristiti i cefotaksim (3 x 2 gr na dan) ili kristalni penicilin (4 x 5 mil. i.j. i.v. 20-30 dana). Za reumatske manifestacije, najčešće se preoručuje doksiciklin (2 x 100 mg) ili amoksicilin (3-4 x 500 mg) 30 do 60dana,mada se mogu primeniti i ceftriakson(2 gr dnevno) ili kristalni penicilin (20 mil. i.j. u 4 dnevne doze) tokom 14-30 dana. Konačno, za lečenje lajmskog karditisa koristi se ceftriakoson (2grdnevno) ili doksiciklin (200mg/dan), tokom 2-4 nedelje.