Štitasta žlezda: poremećaji rada
Svaka, čak i minimalna promena građe štitaste žlezde naziva se strumom.
Poremećaji funkcije štitaste žlezde mogu se ogledati kao pojačan rad žlezde (hipertiroidizam) i smanjen rad žlezde (hipotireoidizam). Žlezda može biti uvećana u celosti ili može postojati jedan ili više čvorova, nodozno uvećanje.
HIPERTIREOZA (lat. hyperthyreosis) – predstavlja toksični efekat viška tiroidnih hormona poreklom iz tiroidnih folikularnih ćelija. Tirotoksikoza nije isto što i hipertireoza. To je širi pojam i obuhvata toksične efekte viška tiroidnih hormona bez obzira na poreklo. Najćešći oblik hipertiroidizma je autoimuni hipertiroidizam. Autonomni hipertiroidizam je ređi i češći je u starijih osoba.
Autoimuni hipertiroidizam je autoimuna bolest koja se češće javlja u mlađih žena. Odlikuje se difuzno povećanom štitnjačom, simptomima tirotoksikoze i često promenama na očnim jabučicama. U cirkulaciji osoba sa autoimunim hipertiroidizmom se nalaze antitela koja deluju stimulativno na receptore za TSH (TSH Rc At ili TRAB) na površini tiroidnih folikularnih ćelija. Kod ovih osoba TSH je u negativnij sprezi sa tiroidnim hormonima i u laboratorijskim nalazima se uočava nizak TSH, a povećane vrednosti tiroidnih hormona.
Uzroci autonomne hipertireoze su multinodozna toksična struma i toksični adenom. Glavna karakteristika multinodozne toksične strume su brojni čvorovi u štitnoj žlezdi koji autonomno, bez kontrole TSH, pojačano luče hormone štitne žlezde.
Simptomi hipertireoze: nervoza, nemir , razdražljivost, umor, malaksalost, nesanica, tremor, pojačano znojenje, opadanje kose, tahikardija, povećan arterijski pritisak, mršavljenje, učetale stolice, poremećaj menstruacije, povećana štitna žlezda (guša) i pritisak u vratu, egzoftalmus (izbočenost očiju, smetnje vida).
Lečenje hipertireoze je moguće na tri načina: medikamentno (lekovima-tirostaticima), radioaktivnim jodom (I-131) i operacijom.
HIPOTIREOZA (lat. Hypothyreosis) je stanje smanjenje funkcije štitne žlezde. Glavni pokazatelj ovog stanja je snižena koncentracija hormona štitnjače (T3, T4, fT3, fT4), te povišena koncentracija TSH. Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tireoiditis . To je bolest kod koje zbog poremećenog imunog sistema dolazi do hronične destrukcije tkiva štitnjače uz posledično popunjavanje defekta fibroznim tkivom i limfocitima.
Za bolest su karakteristična pozitivna antitela na tireoglobulin (anti-Tg-antitela) i tireoidnu peroksidazu (anti-TPO-antitela ). Češća je kod žena i učestalost raste sa starosnom dobi. U početku bolesti može se javiti prolazna hipertireoza zbog naglog oslobađanja hormona iz oštećenog tkiva.
Simptomi hipotireoze: slabost, pospanost, umor, depresija, manjak koncentracije, bradikardija, neuredne i bolne menstruacije, smanjen apetit, povećanje telesne mase, konstipacija, bleda i suva koža, otečene ruke i stopala, miksedem (generalizovani otok).
Lečenje hipotireoze se zasniva na hormonskoj supstitucionalnoj terapiji levotiroksinom (Euthyrox i sl.lekovi).